After order for 2 weeks
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
Powerful single-processor server with optimized performance and energy efficiency for enterprise deployment.
Dell PowerEdge R570 is a powerful 2U rack server with a single socket, designed for high computing performance while maintaining exceptional energy efficiency. With an Intel® Xeon® 6 Performance 6511P processor featuring 16 cores and 32 threads, it delivers outstanding performance in a compact form factor, contributing to cost savings and increased data center productivity.
The server is equipped with 128 GB of DDR5 memory running at 6400 MT/s and two 480GB SSD drives in RAID 1 configuration, ensuring reliable and fast data access. With fully redundant power supplies and advanced management capabilities through iDRAC10 Enterprise, it represents an ideal solution for virtualization, database applications, and software-defined storage.
Cyber Resilient Architecture for Zero Trust Environment
Security is integrated into every phase of the PowerEdge lifecycle, including supply chain protection and integrity assurance from factory to deployment site. The foundation of trustworthiness is the Silicon Root of Trust, which ensures boot process resilience, while Multi-Factor Authentication (MFA) and role-based access control protect trusted operations.
Increase Efficiency and Accelerate Operations with Autonomous Collaboration
The Dell OpenManage systems management portfolio tames the complexity of managing and securing IT infrastructure. Using Dell Technologies' intuitive end-to-end tools, IT can deliver a secure, integrated environment by reducing process and information silos to focus on business growth.
Sustainability
From recycled materials in products and packaging to thoughtful, innovative options for energy efficiency, the PowerEdge portfolio is designed to make, deliver, and recycle products to help reduce the carbon footprint and lower operation costs.
BASIC SPECIFICATIONS
Processor: Intel® Xeon® 6 Performance 6511P 2.5 GHz, 16 cores/32 threads, 72 MB cache, turbo up to 4.8 GHz, 150W
Memory: 4× 32 GB RDIMM, 6400 MT/s, dual rank, total 128 GB
Storage: 2× 480 GB SSD SATA Read Intensive 6 Gb/s 512e 2.5", hot-plug, RAID 1
Storage Controller: H965i Adapter
Power Supplies: 2× 800W Titanium (100-240V), fully redundant (1+1), hot-plug
System Management: iDRAC10 Enterprise
Network Interface: Intel Ethernet E610-IAT4 quad-port 1/2.5 GbE BASE-T adapter, OCP 3.0 NIC
PCIe Expansion: Riser Config 7, rear full height 2× 16 FH (Gen5), 1× 16 FLOP OCP, 1× 16 Onboard OCP, 4× E3.S (Gen5× 4)
Supported OS: Canonical Ubuntu Server LTS, RedHat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, VMware ESXi, Windows Server
Dimensions (H × W × D): 86.8 × 482 × 802.38 mm (with bezel)
Weight: 31 kg
Warranty: ProSupport and Next Business Day Onsite Service, 36 months
| Brand | |
| Type specification : | Server |
| Manufacturer : | DELL |
| Processor | |
| CPU type : | Intel® Xeon® |
| CPU model : | 6511P |
| Processor Base Frequency (GHz) : | 2,3 |
| Max Turbo Frequency (GHz) : | 4,2 |
| Socket : | integrovaný procesor |
| Number of Cores : | 16 |
| Počet patic procesorů : | 1 |
| Počet procesorů : | 1 |
| TDP (W) : | 150 |
| Memory | |
| RAM Speed (MHz) : | 6400 |
| RAM Capacity (GB) : | 128 |
| Number of memory slots : | 16 |
| Number of available memory slots : | 12 |
| Memory Kit : | 4× 32 GB |
| Memory Module Type : | DDR5 |
| HDD size : | 3,5" |
| HDD II. kapacita (GB) : | 480 |
| HDD capacity (GB) : | 480 |
| Kapacita osazených disků (GB) : | 960 |
| Počet diskových pozic : | 12 |
| SSD technology : | yes |
| Communication | |
| Bluetooth : | no |
| LAN : | yes |
| LAN Standard : | 2,5 Gb/s |
| Wi-Fi : | no |
| Inputs and outputs | |
| Mini DisplayPort : | 1 |
| RJ-45 : | 4 |
| Serial port : | 1 |
| USB 2.0 (front) : | 1 |
| USB 3.0 (rear) : | 2 |
| USB-C : | 1 |
| VGA : | 1 |
| Card reader | |
| Memory Card reader : | no |
| Bus | |
| PCI Express X16 : | 4 |
| Case | |
| Formát Rack : | 2U |
| Case Size : | rack 19" |
| Power supply | |
| Max. power supply wattage (W) : | 800 |
| Operating system | |
| Operating system (pre-installed) : | bez operačního systému |
| Operating System : | no |
| Security | |
| Kensington Security Slot : | no |
| Physical properties | |
| Color : | černá - stříbrná |
| Weight (kg) : | 31 |
| Material : | kov, plast |
| Dimensions : | 802,38 × 482 × 86,8 mm |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Code: SVDP210310
Code: SVDP210300
Code: SVDP210290
Code: SVDP210280
Code: SVDP210270
Code: SVDP210260
Code: SVDP210250
Code: SVDP210240
Code: SVDP210210
Code: SVDP210230
Code: SVDP210310
Code: SVDP210300
Code: SVDP210290
Code: SVDP210280
Code: SVDP210270
Code: SVDP210260
Code: SVDP210250
Code: SVDP210240
Code: SVDP210210
Code: SVDP210230
Code: SVD200630