To send: 7 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
Powerful workstation with Intel Core Ultra processor and advanced AI capabilities.
Dell Pro Max Tower T2 represents a professional workstation equipped with the latest Intel® Core™ Ultra 7 265K processor featuring 20 cores and performance up to 5.5 GHz. This powerful system is designed for demanding work environments, efficiently handling complex tasks, large dataset analysis, and machine learning model optimization thanks to built-in AI technology.
With 32 GB DDR5 memory at 5600 MT/s and a 1TB PCIe Gen4 SSD with TLC technology and SED encryption support, it ensures lightning-fast system response and secure data storage. Thanks to a 1500W power supply with 80 Plus Platinum certification, it offers maximum energy efficiency even under high loads.
AI-driven workflows, optimized
Effortlessly tackle large data-sets, run complex analyses or optimize machine learning models with built-in AI power. With Intel® Core™ Ultra processor, professional graphics, and dedicated NPU, stay efficient and productive with powerful on-device AI experiences. Enjoy inclusive collaboration, seamless content creation, energy efficiency, and faster threat detection - all integrated seamlessly into your day-to-day workflow.
Extraordinary performance
Complex workloads become effortless with Intel® Core™ Ultra processors. With dedicated engines for specific tasks, exceptional performance and speed become the new standard. The high-performance power supply with 80 Plus Platinum certification ensures maximum energy efficiency even during demanding operations.
BASIC SPECIFICATIONS
Processor: Intel® Core™ Ultra 7 265K (20 cores, up to 5.5 GHz, 125 W)
Memory: 32 GB (2 × 16 GB) DDR5, 5600 MT/s, non-ECC
Storage: 1TB SSD TLC with DRAM M.2 2280 PCIe Gen4, SED Ready
Graphics: Intel Integrated Graphics
Power supply: 1500W (80 Plus Platinum)
Security: TPM, Intel vPro Active Management Technology
Accessories: Dell Wired Keyboard KB216 (CZ/SK, QWERTZ), Dell Optical Mouse MS116
Operating system: Windows 11 Pro
Color: black
Warranty: 3 years ProSupport
| Brand | |
| Type specification : | Počítač |
| Manufacturer : | DELL |
| AI support : | yes |
| AI feature : | AI čip (NPU) |
| Copilot+ PC : | no |
| NPU : | Intel® AI Boost |
| Výkon NPU (TOPs) : | 13 |
| Processor | |
| Platform (CPU) : | Intel |
| CPU type : | Intel® Core™ Ultra 7 |
| CPU model : | 265K |
| Processor Base Frequency (GHz) : | 3,9 |
| Max Turbo Frequency (GHz) : | 5,5 |
| Socket : | 1851 |
| Number of Cores : | 20 |
| TDP (W) : | 125 |
| Memory | |
| RAM Speed (MHz) : | 5600 |
| RAM Capacity (GB) : | 32 |
| Number of memory slots : | 4 |
| Number of available memory slots : | 2 |
| Memory Kit : | 2× 16 GB |
| Memory Module Type : | DDR5 |
| Chipset | |
| Chipset : | Intel W880 |
| Graphics card | |
| GPU Core : | Intel Graphics |
| GPU type : | integrovaná |
| Graphics Card Memory Type : | integrovaná |
| System disc | |
| HDD Size (drive 1) : | M.2 |
| Rozhraní : | PCIe 4.0 NVMe (Gen4) |
| Solid State Drive (SSD) (drive 1) : | yes |
| HDD Capacity (GB) (drive 1) : | 1000 |
| Multimedia | |
| Built-in speaker - type : | mono |
| Built-in speaker : | yes |
| Built-in microphone : | no |
| Communication | |
| Bluetooth : | no |
| LAN : | yes |
| LAN Standard : | Gigabit |
| Wi-Fi : | no |
| Inputs and outputs | |
| Analog audio input/output : | 1 |
| DisplayPort : | 2 |
| RJ-45 : | 1 |
| Thunderbolt 4 : | 1 |
| USB 2.0 (rear) : | 2 |
| USB 3.0 (front) : | 2 |
| USB 3.1 (rear) : | 2 |
| USB-C : | 3 |
| Card reader | |
| Memory Card reader : | no |
| Bus | |
| PCI Express X16 : | 1 |
| PCI Express X4 : | 3 |
| 3.5" Drive Bays : | 1 |
| Case | |
| Case Size : | Middle tower |
| Power supply | |
| Max. power supply wattage (W) : | 1500 |
| Operating system | |
| Operating system (pre-installed) : | Windows 11 Pro |
| Operating System : | yes |
| Support | |
| VR Ready : | no |
| Security | |
| Smart Card Reader : | no |
| Kensington Security Slot : | yes |
| Physical properties | |
| Color : | černá |
| Weight (kg) : | 9.7 |
| Dimensions : | 438 × 387 × 187,7 mm |
| Pedestal and mount | |
| VESA mount : | no |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: SVDP207942
Code: PCLE0586
Code: PCD187150
Code: PCD187130
Code: PCD187120