To send: 6 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
The Ubiquiti G6 Instant camera delivers clear and sharp image quality at 3840 × 2160 resolution at 30 fps with night vision capability. The camera supports detection of people, vehicles, and animals, as well as face and license plate recognition.
Powered via USB-C connector. Power adapter included in the package.
The camera is part of the UniFi Protect product line, which offers centralized management of all devices in a single software. UniFi Protect software is pre-installed on the UniFi Protect NVR (IPZUBT1003) server for Full HD recording of up to 50 cameras, UniFi Cloud Key Gen2 Plus (NAOUBT1019) for up to 15 cameras, or UniFi Dream Machine PRO (NAAUBT1121) for up to 32 cameras.
The advantage of these servers is compatibility with mobile apps, allowing you to monitor your camera system at all times.*


UniFi Protect app for Android devices

UniFi Protect app for iOS devices
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Sensor resolution: 8 MP
Sensor: 1/1.8" CMOS, 109.9° horizontal, 56.7° vertical, 134.1° diagonal FOV
Max resolution: 3840 × 2160 px
Frame rate: up to 30 fps
IR illumination: yes, up to 6 m (20 ft)
Lens: fixed
Interfaces: Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth, 1× USB-C (power)
Memory card slot: yes, microSD
Audio: yes, built-in microphone and speaker
Power supply: DC 5 V / 2 A (adapter included), max power consumption 7 W
Operating temperature: -20 to +40 °C
Weight: 180 g
Dimensions: 81.7 × 57.2 × 50.1 mm
Manual (installation guide):
dl.ui.com/qig/uvc-g6-ins-w
*A standalone camera without a recording server cannot be configured or managed in mobile apps.

| Brand | |
| Type specification : | Camera |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| PIR : | no |
| Outdoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | -20 |
| Memory card slot : | yes |
| Videoanalytics : | human detection |
| Videoanalytics : | vehicle detection |
| Videoanalytics : | AI event detection |
| Videoanalytics : | animal detection |
| Videoanalytics : | rozpoznání obličeje |
| Videoanalytics : | license plate detection |
| Videoanalytics : | face detection |
| WDR : | no |
| Connectivity | |
| Language of application : | English |
| Language of application : | Slovak |
| Language of application : | Czech |
| Compatible applications : | Manufacturer application |
| Supported OS : | Windows |
| Supported OS : | iOS |
| Supported OS : | Android |
| Processor | |
| Processor : | ARM Cortex A53, Quad-Core |
| Lens | |
| Lens aperture : | pevná |
| Lens type : | fixed |
| Zoom : | no |
| Multimedia | |
| Built-in microphone : | yes |
| Camera | |
| IP camera : | yes |
| Motor camera movement : | no |
| Motor zoom and autofocus : | no |
| Lens : | fixed |
| Camera illumination : | infra |
| PTZ control : | no |
| Video resolution (px) : | 3840 × 2160 |
| Output resolution (MPx) : | 8,0 |
| Camera type : | Bullet |
| Camera - Features | |
| Alarm : | no |
| Detection : | human |
| Detection : | motion |
| Detection : | face |
| Detection : | car recognition |
| Detection : | animal recognition |
| Motion detection : | yes |
| LED spotlight : | no |
| Night vision : | basic |
| Notification : | mobile |
| Rotation : | no |
| Sound : | built-in microphone |
| Sound : | built-in speaker |
| Communication | |
| Wi-Fi frequency : | 2,4 GHz |
| Wi-Fi frequency : | 5 GHz |
| 4G/LTE support : | no |
| 5G support : | no |
| Wi-Fi : | yes |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Standards : | 802.11a/b/g/n/ac |
| Inputs and outputs | |
| Alarm in/out : | no |
| Audio in/out : | ne |
| Wireless connection : | yes |
| Wired connection : | no |
| Storage type : | SD |
| Power supply | |
| Powering : | into electrical outlet |
| ePoE support : | no |
| PoE support : | no |
| Power consumption - typical (W) : | 7 |
| Physical properties | |
| Color : | white - black |
| Weight (kg) : | 0.18 |
| Dimensions : | 81,7 × 57,2 × 50,1 mm |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NAOUBT1065
Code: NAOUBT1065
Code: NAOUBT1065
Code: NAOUBT1065
Code: NAOUBT1065