To send: > 10 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
The powerful and compact UniFi Network gateway serves as an All-in-One gateway, firewall, and access point for Wi-Fi 7. The integrated access point utilizes the 802.11be (Wi-Fi 7) standard, offers a transmission speed (aggregated throughput) of up to 10.688 Gbps, and covers an area of up to 140 m2. Need more Wi-Fi coverage? No problem, simply add more UX7 units for seamless expansion using a Mesh network. With integrated antennas featuring gains of 6 dBi (6 GHz), 7 dBi (5 GHz), and 4 dBi (2.4 GHz), it ensures reliable bidirectional communication between the AP and up to 300 clients. The UniFi Express 7 has a built-in UniFi Network application for managing up to 30 UniFi devices (APs and switches). To further expand your network with security or access devices from the UniFi Protect and UniFi Access series, add a UniFi Cloud Key or UniFi NVR server.
UniFi Express 7 offers largely the same capabilities as all other UniFi gateways, including powerful network segmentation, application firewall, VPN, and the Site Magic SD-WAN function without a license. It also supports DPI (Deep Packet Inspection) to monitor and block services used by clients. Additionally, it features an IPS (Intrusion Prevention System) that actively protects your network from attacks and suspicious activity in real time.
When operating as a gateway, UniFi Express supports up to 30 connected UniFi Network devices, including additional UniFi Express units, switches, and Wi-Fi access points. It can also be deployed as a Wi-Fi access point within existing UniFi networks with wired or wireless uplink.
Additional Features and Benefits:
Management via UniFi Network application: version 9.0.108 and newer

Security:
VPN & SD-WAN & Networking:
BASIC SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax/be
Data transfer rate: 2.4 GHz - 688 Mbps, 5 GHz - 4.3 Gbps, 5 GHz - 5.7 Gbps
Antenna: 2×2 MU-MIMO, integrated antenna 4 dBi (2.4 GHz) + 7 dBi (5 GHz) + 6 dBi (6 GHz)
Ports: 1× 2.5GbE RJ-45 LAN, 1× 10GbE RJ-45 WAN, 1× USB-C (power)
PoE support: No
Security: WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3/PPSK)
Dimensions: 117 × 117 × 42.5 mm
Weight: 422 g
Manual (installation guide):
dl.ui.com/qig/ux7

| Brand | |
| Type specification : | Gateway |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Fanless : | yes |
| Management : | yes |
| PoE-in : | ne |
| PoE-out : | ne |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | -10 |
| Placement : | desktop |
| Data Rate (Mbps) : | 688 (2,4GHz), 4300 (5GHz), 5700 (6GHz) |
| Gain (dBi) : | 4 (2,4GHz), 7 (5GHz), 6 (6GHz) |
| Display | |
| Display : | yes |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz/6000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Max. output power (dBm) : | 26 |
| Port Speed : | 2,5 Gb/s + 10 Gb/s |
| Encryption : | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 2 |
| RS-232 : | no |
| Card reader | |
| MicroSD card support : | no |
| Power supply | |
| Power type : | external power adapter |
| Input voltage (V) : | 5 (DC) |
| PoE support : | no |
| Power consumption - typical (W) : | 22 |
| Input Voltage (V) : | 5 (DC) |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 422 |
| Weight (kg) : | 0.422 |
| Dimensions : | 117 × 117 × 42,5 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182
Code: NAAUBT1140
Code: NAAUBT1182