After order for week
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
The Ubiquiti UniFi E7 Audience is a high-end access point designed for high-density environments such as stadiums and conferences.
A powerful dual-band Wi-Fi 7 access point supporting 5/6 GHz frequency bands and delivering up to 20.1 Gbps (aggregated throughput).
UniFi E7 Audience is a robust hotspot solution utilizing the 802.11be (Wi-Fi 7) standard. It features integrated directional adjustable antennas and PRISM technology, which actively filters unwanted RF interference to improve wireless connection quality. The access point supports active PoE++ power supply.
Key Features:
Managed via UniFi Network application version 9.0.114 or later.
Package does not include a PoE injector!

Configuration and management of UniFi devices are handled in the UniFi Network application, which is pre-installed on UniFi OS Consoles (UniFi Dream Machine, Dream Router, Dream Wall, Express, Cloud Gateway Ultra, etc.) or in the freely available UniFi Network Server software, designed for installation on a personal computer or server (Windows, MacOS, Linux). The UniFi Network Server software is continuously improved, so we recommend always using the latest version, which can be downloaded from Ubiquiti's website in the Download section. You can also learn more about this product at Ubiquiti training.

BASIC SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax/be
Antenna: Integrated dual-band antenna
Operating frequency: 5 GHz, 6 GHz
Data transfer rate: 8600 Mbps (5 GHz), 11,500 Mbps (6 GHz)
PoE support: Yes, PoE++, DC 42.5–57 V
Ports: 1× 10GbE RJ-45, 1× GbE RJ-45
Dimensions: 474.1 × 239.4 × 42.2 mm
Weight: 3.2 kg (4.2 kg with mount)
Manual (installation guide):
dl.ui.com/qig/e7-audience

| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 60 |
| Min. operating temperature (°C) : | -40 |
| Placement : | wall mounting |
| Placement : | pole mounting |
| Data Rate (Mbps) : | 11500 (6GHz), 8600 (5GHz) |
| Gain (dBi) : | 15 (5GHz), 15 (6GHz) |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 5000 MHz/6000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Max. output power (dBm) : | 30 |
| Port Speed : | 2,5 Gb/s + 10 Gb/s |
| Encryption : | WPA/WPA2/WPA3 |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 2 |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 42,5 - 57 (PoE) |
| Max. Voltage (PoE) (V) : | 57 |
| Min. Voltage (PoE) (V) : | 42,5 |
| PoE support : | yes |
| Power consumption - typical (W) : | 51 |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 3200 |
| Weight (kg) : | 3.2 |
| Dimensions : | 474,1 × 239,4 × 42,2 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0048
Code: NAAZYX1079