After order for week
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
Ubiquiti UniFi E7 Campus is a high-end access point designed for outdoor and demanding environments.
A powerful dual-band Wi-Fi 7 access point supporting 2.4 GHz and 2× 5 GHz frequency bands and offering a transmission speed of up to 17,9 Gbps (aggregated throughput). It is ideal for high-density client environments and enterprise or commercial use.
UniFi E7 Campus is a robust outdoor hotspot solution utilizing the 802.11be (Wi-Fi 7) standard, equipped with integrated directional antennas and PRISM technology, which actively filters unwanted RF interference to enhance wireless connection quality. Its universal adjustable mount allows precise installation on walls, poles, or ceilings. The access point is dust- and water-resistant with an IPX6 rating (IP67 when using the included waterproof kit) and supports active PoE++ power supply.
Key Features:
Managed via the UniFi Network application version 9.0.114 or higher.
The package does not include a PoE injector!

Configuration and management of UniFi devices is done through the UniFi Network application, which is pre-installed on UniFi OS consoles (UniFi Dream Machine, Dream Router, Dream Wall, Express, Cloud Gateway Ultra, etc.) or through the freely available UniFi Network Server software, designed for installation on a personal computer or server (Windows, MacOS, Linux). The UniFi Network Server software is constantly improving, so we recommend always using the latest version, which can be downloaded from the Ubiquiti website in the Download section. You can also learn more about this product in Ubiquiti training.

TECHNICAL SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax/be
Antenna: Integrated dual-band antenna
Operating frequencies: 2.4 GHz, 5 GHz
Data transfer rates: 688 Mbps (2.4 GHz), 2× 8600 Mbps (5 GHz, low/high)
PoE support: Yes, PoE++, DC 42.5–57 V
Ports: 1× 10GbE RJ-45, 1× GbE RJ-45
Dimensions: 250 × 250 × 43.5 mm
Weight: 2.2 kg
Manual (installation guide):
dl.ui.com/qig/e7-campus


| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | yes |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 60 |
| Min. operating temperature (°C) : | -30 |
| Placement : | wall mounting |
| Placement : | pole mounting |
| Placement : | ceiling mounting |
| Data Rate (Mbps) : | 8600 (5GHz), 688 (2,4GHz) |
| Gain (dBi) : | 9 (2,4GHz), 12 (5GHz) |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Max. output power (dBm) : | 30 |
| Port Speed : | 2,5 Gb/s + 10 Gb/s |
| Encryption : | WPA/WPA2/WPA3 |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 2 |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 42,5 - 57 (PoE) |
| Max. Voltage (PoE) (V) : | 57 |
| Min. Voltage (PoE) (V) : | 42,5 |
| PoE support : | yes |
| Power consumption - typical (W) : | 44 |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 2200 |
| Weight (kg) : | 2.2 |
| Dimensions : | 250 × 250 × 43,5 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0048
Code: NETH0059