After order for week
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
Ubiquiti UniFi E7 is a high-end access point designed for enterprise environments, providing excellent performance and reliability.
A powerful tri-band Wi-Fi 7 access point supporting frequency bands 2.4/5/6 GHz with a transmission speed of up to 20.8 Gbps (aggregate throughput). It is ideal for high-density client environments and business or commercial use.
UniFi E7 is a well-designed indoor hotspot solution utilizing the 802.11be (Wi-Fi 7) standard and features an antenna system with DL/UL MU-MIMO 4×4 and channel width of up to 320 MHz for high-capacity connectivity (uplink/downlink). The AP excels with higher antenna gain of 5 dBi (2.4 GHz), 6 dBi (5 GHz), and 6 dBi (6 GHz), enhancing bidirectional communication between distant clients and the AP. The access point supports active PoE++ power.
Key Features:
Managed via the UniFi Network Application (Network) version 8.6.9 or higher
The package does not include a PoE injector!

UniFi device configuration and management are done through the UniFi Network application, which comes pre-installed on UniFi OS Consoles (UniFi Dream Machine, Dream Router, Dream Wall, Express, Cloud Gateway Ultra, etc.) or via the freely available UniFi Network Server software for installation on a personal computer or server (Windows, MacOS, Linux). The UniFi Network Server software is continuously improved, so it is recommended to always use the latest version, available for download on the Ubiquiti website in the Download section. You can also learn more about this product at Ubiquiti training.

BASIC SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax/be
Antenna: integrated tri-band antenna
Operating frequencies: 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz
Data transfer rates: 688 Mbps (2.4 GHz), 8600 Mbps (5 GHz), 11 500 Mbps (6 GHz)
PoE support: Yes, PoE++, DC 42.5–57 V
Ports: 1× 10GbE RJ-45, 1× GbE RJ-45
Dimensions: 250 × 250 × 43.5 mm
Weight: 1800 g
Manual (installation guide):
dl.ui.com/qig/e7


| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 50 |
| Min. operating temperature (°C) : | -30 |
| Placement : | wall mounting |
| Placement : | ceiling mounting |
| Data Rate (Mbps) : | 11500 (6GHz), 8600 (5GHz), 688 (2,4GHz) |
| Gain (dBi) : | 5 (2,4GHz), 6 (5GHz), 6 (6GHz) |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz/6000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Max. output power (dBm) : | 30 |
| Port Speed : | 2,5 Gb/s + 10 Gb/s |
| Encryption : | WPA/WPA2/WPA3 |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 2 |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 42,5 - 57 (PoE) |
| Max. Voltage (PoE) (V) : | 57 |
| Min. Voltage (PoE) (V) : | 42,5 |
| PoE support : | yes |
| Power consumption - typical (W) : | 43 |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 1800 |
| Weight (kg) : | 1.8 |
| Dimensions : | 250 × 250 × 43,5 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NETUBT0050
Code: NETUBT0045
Code: NETUBT0048
Code: NETUBT0051
Code: NETUBT0049
Code: NETUBT0047
Code: NETUBT0046
Code: NAAZYX1079