To send: 5 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
The wireless dual-band gigabit 5G router AX1800 Archer NX200 represents a revolutionary solution for high-speed internet connection wherever you need it. Thanks to advanced 5G technology, it achieves download speeds up to 4.67 Gb/s and allows you to share this exceptional speed with multiple devices via Wi-Fi 6.

Excellent 5G – revolutionary experience
Take advantage of advanced 5G network with download speeds up to 4.67 Gb/s. Share 5G network with multiple Wi-Fi devices and enjoy uninterrupted Ultra HD movie streaming, lightning-fast file downloads, and smooth video chats and conferences. NX200 is also backward compatible with 4G mode.
Connection speed comparison:
• 5G: up to 4.67 Gb/s – powerful broadband connection
• Advanced 4G-LTE: up to 300 Mb/s
• Standard 4G-LTE: up to 150 Mb/s
5G technology advantages:
• Higher data transfer speeds
• Lower latency for faster response
• Greater capacity for more connected devices

Share 5G speed with reliable Wi-Fi
Thanks to cutting-edge 5G technology, NX200 increases download speeds up to 4.67 Gb/s to meet your device needs. NX200 is equipped with Wi-Fi 6 technology and is designed to provide enormous increases in coverage, speed, and overall capacity. Get the latest mesh Wi-Fi and enjoy the network of the future that loads faster and connects more people.
Wi-Fi 6 specifications:
• 5 GHz band: up to 1201 Mb/s
• 2.4 GHz band: up to 574 Mb/s
• Total speed: up to 1775 Mb/s (AX1800)

Plug & Play, enjoy 5G network anywhere
Traditional broadband or cable connection is expensive and time-consuming for your vacation home, farm, or suburban warehouse. Long contract periods also cause problems for short-term rentals, pop-up locations, and temporary businesses with internet access. Archer NX200 ensures convenient and unblocked network installation. Connect your SIM card and enjoy high-speed internet!

Flexible whole-home Wi-Fi mesh network creation
If you have dead zones at home, simply add another EasyMesh compatible router/range extender to further create multi-gigabit mesh Wi-Fi for the entire household. No more searching for stable connection.

Available WAN connection backup
The gigabit WAN/LAN port allows the NX200 device to work as a traditional wireless router that is compatible with cable, fiber optic, and DSL modems. And when set up as a wireless router, its 5G/LTE connection works as backup, ensuring continuous and reliable internet connection.
Connection options:
• Primary: Ethernet WAN connection
• Backup: 5G/4G mobile connection
• Automatic switching during outage

Easy setup and use
Set up Archer NX200 in minutes thanks to intuitive web interface and powerful Tether app. Manage network settings, including parental controls and access control, from any Android or iOS device. Tether also provides automatic firmware updates to keep your network always having the latest performance and security.
| Interfaces |
Ethernet ports: 1× 10/100/1000 Mb/s LAN/WAN port 2× 10/100/1000 Mb/s LAN ports SIM card: 1× nano SIM slot Antennas: 2× 5G/4G external antenna ports |
|---|---|
| Buttons | WPS button, Reset button, Power On/Off, Wi-Fi On/Off |
| Power |
Adapter: Input 100-240V~50/60 Hz 0.6 A Output: 12 V DC 2A |
| Dimensions (W × D × H) | 99 × 99 × 190 mm |
| Antennas |
5G/LTE: 8× internal antennas Wi-Fi: 2× internal antennas |
| Wireless Standards |
5 GHz: IEEE 802.11ax/ac/n/a 2.4 GHz: IEEE 802.11ax/n/b/g |
| Frequency | 2.4 and 5 GHz |
| Signal Speed |
2.4 GHz: 574 Mb/s 5 GHz: 1201 Mb/s |
| Output Power |
5.15–5.35 GHz: <23 dBm 5.47–5.71 GHz: <30 dBm 2.4 GHz: <20 dBm |
| Mobile Networks |
5G: N1/N3/N5/N7/N8/N20/N28/N38/N40/N41/N77/N78 FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B32 TDD-LTE: B38/B40/B41/B42/B43 UMTS: B1/B5/B8 |
| Security |
Wireless encryption: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK Firewall: DoS, IPv4 SPI Firewall, IPv6 Firewall Access control: IP and MAC binding, Access Control |
| Advanced Features |
QoS: Network traffic prioritization by device or application VPN: PPTP VPN, IPSec VPN, OpenVPN DDNS: TP-Link, DynDns, NO-IP Port forwarding: ALG, Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| Guest Networks |
1× 2.4GHz guest network 1× 5GHz guest network |
| Management |
Cloud management: TP-Link Cloud Local management: Web interface Mobile app: TP-Link Tether Remote management: Yes |
| Certification | CE, RoHS |
| Operating Conditions |
Temperature: 0 to 40°C Humidity: 10-90% (non-condensing) Storage temperature: -40 to 70 °C Storage humidity: 5-90% (non-condensing) |
| Package Contents |
5G AX1800 wireless dual-band gigabit router Archer NX200 1.5m power adapter RJ45 Ethernet cable Quick installation guide |
| Brand | |
| Type specification : | Router |
| Manufacturer : | TP-LINK |
| Technical specification | |
| Sensitivity (dBm) : | -80 (5 GHz); -78 (2,4 GHz) |
| Ethernet (Mbps) : | 1000 |
| LTE/4G/5G (Mbps) : | 4670 |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | 0 |
| Placement : | desktop |
| Data Rate (Mbps) : | 574 (2,4GHz), 1201 (5GHz) |
| Wi-Fi 2,4 GHz (Mbps) : | 574 |
| Wi-Fi 5 GHz (Mbps) : | 1201 |
| Display | |
| Display : | no |
| Communication | |
| 3G support : | yes |
| 4G/LTE support : | yes |
| 5G support : | yes |
| Wi-Fi : | yes |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Max. output power (dBm) : | 20 (2,4 GHz), 30 (5 GHz) |
| Standards : | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Operation mode : | AP, Router |
| Port Speed : | 1 Gb/s |
| Encryption : | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Connectable antennas : | 2 |
| Antenna type : | interní |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 3 |
| Interface : | LAN, WAN, Wi-Fi, 3G, 4G, LTE, 5G |
| Output to ext. antenna : | yes |
| Card reader | |
| MicroSD card support : | no |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 12 (DC) |
| PoE support : | no |
| Support | |
| Podpora eSIM : | no |
| SIM slot : | yes |
| Physical properties | |
| Color : | white - black |
| Depth (mm) : | 99 |
| Dimensions : | 190 × 99 × 99 mm |
| Width (mm) : | 99 |
| Height (mm) : | 190 |
| Additional equipment and features | |
| LED indication : | no |
| Certification mark : | CE, RoHS |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Code: NAATPP0042
Code: NARZXL1018
Code: NETSRG1166
Code: NARTPL1218