To send: 2 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
The Ubiquiti UniFi U7 Pro Max is a Wi-Fi 7 AP that supports frequency bands of 2.4, 5, and 6 GHz with a data transfer rate of up to 5765 Mbps for 6 GHz, 8648 Mbps for 5 GHz, and 688 Mbps for 2.4 GHz. The U7 Pro Max model is designed specifically for professional and enterprise deployment and is ideal for applications requiring flawless Wi-Fi services in demanding large-scale environments with high traffic density. It supports PoE+ power supply.
UniFi U7 Pro Max is a well-designed indoor hotspot solution utilizing the 802.11a/b/g/n/ac/ax/be standard. It is equipped with a 2x2 MIMO antenna system (2.4 GHz), 4x4 MIMO (5 GHz), and 2x2 MIMO (6 GHz) in the form of integrated antennas with 4 dBi/ 6 dBi/ 5.9 dBi gain (2.4 GHz/ 5 GHz/ 6GHz).
Managed via UniFi Network application: version 8.2.93 and later
The configuration and management of UniFi devices are enabled by the UniFi Network application, which comes pre-installed on UniFi OS consoles (UniFi Dream Machine, Dream Router, Dream Wall, Express, Cloud Gateway Ultra, etc.). Alternatively, the freely available UniFi Network Server software is designed for installation on your own computer or server (Windows, MacOS, Linux). The UniFi Network Server software is constantly being improved, so we recommend always using the latest version, which can be downloaded from the Ubiquiti website in the Download section. More information about this product can also be found at the Ubiquiti training.

SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax/be
Antenna: integrated 3-band antenna
Operating Frequency: 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz
Data Transfer Rate: 688 Mbps (2.4 GHz), 8648 Mbps (5 GHz), 5765 Mbps (6 GHz)
PoE: yes, active PoE+ 802.3at
Ports: 1× 2.5 GbE RJ-45
Dimensions: 206 × 206 × 46 mm
Weight: 680 g
Manual (Installation Guide):
Ubiquiti UniFi U7 Pro Max




| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 60 |
| Min. operating temperature (°C) : | -30 |
| Placement : | on wall |
| Placement : | on ceiling |
| Data Rate (Mbps) : | 5765 (6GHz), 8648 (5GHz), 688 (2,4GHz) |
| Gain (dBi) : | 4 (2,4GHz), 6 (5GHz), 5,9 (6GHz) |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz/6000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Max. output power (dBm) : | 23 (2,4GHz), 29 (5GHz), 23 (6GHz) |
| Port Speed : | 2,5 Gb/s |
| Encryption : | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3/PPSK) |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 1 |
| Power supply | |
| Max. Voltage (PoE) (V) : | 57 |
| Min. Voltage (PoE) (V) : | 44 |
| PoE support : | yes |
| Power consumption - typical (W) : | 22 |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 680 |
| Dimensions : | 206 × 206 × 46 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NAAUBT1175
Code: NAAUBT1204
Code: NAAUBT1195
Code: NABUBT0033
Code: NANUBT1024
Code: NANUBT1022
Code: NABUBT0025
Code: NAAUBT1164
Code: NAAUBT1121
Code: NAAUBT1133
Code: NAPUBT1097
Code: NAPUBT1080
Code: NAPUBT1077
Code: NAPUBT1096
Code: NAPUBT1101
Code: NAPUBT1082
Code: NAPUBT1108
Code: NAPUBT1111
Code: NAPUBT1125
Code: WRNTUC0064
Code: NETMSI0009
Code: NAAZYX1076
Code: NARTPL1250
Code: NAATPL1143