After order for week
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
All-in-one internet gateway, Wi-Fi access point, and UniFi host with an abundance of PoE ports.
The all-in-one UniFi OS console combines a security gateway, high-speed access point, network video recorder (NVR), and gigabit PoE switch into one compact device that can be easily installed on the wall. It helps home and business owners seamlessly expand and manage their networks with high-speed connectivity with dual WANs (10G SFP+ and 2.5GbE RJ-45 ports). The integrated access point uses 802.11ax (Wi-Fi 6) and offers data rates (aggregate throughput) of up to 2.7 Gbps. With integrated 6 dBi (5 GHz) and 5.9 dBi (2.4 GHz) antennas, it provides reliable two-way communication between the AP and more than 300 clients.

The device is equipped with UniFi OS and provides full control over all UniFi devices, including access points, cameras, phones and readers.

High performance is provided by a quad-core ARM Cortex A57 processor operating at 1.7 GHz, 4 GB of DDR4 RAM and 16 GB of eMMC memory on the board. The Dream Wall has an integrated secondary power supply which can also be optionally installed for backup power in the event that one dies.
Next-Generation Security:
Advanced networking:
SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax
Throughput rate: 2.4 GHz - 300 Mb/s, 5 GHz - 2.4 Gb/s
Antenna: 4×4 MIMO, internal 5.9 dBi (2.4 GHz) + 6 dBi (5 GHz)
Ports: 17× GbE RJ-45 LAN, 1× 2.5GbE RJ-45 WAN, 2× 10G SFP+
Processor: ARM Cortex-A57 (4-core, 1,7 GHz)
Memory + Storage: 4 GB DDR4 RAM + 16 GB eMMC + 128 GB SSD + 512 GB microSD
PoE: yes, 4× PoE++ 802.3bt, 4× PoE+ 802.3at, 4× PoE 802.3af
Wireless security: WEP, WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3)
Dimensions: 549 × 342 × 62 mm
Weight: 8.6 kg
Manual:
https://dl.ui.com/qig/udw.pdf
Datasheet:
https://dl.ui.com/ds/udw_ds.pdf


| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Fanless : | no |
| Homologation EN50155 : | no |
| Management : | yes |
| PoE-out : | 802.3bt |
| PoE-out : | 802.3af/at |
| PoE-out (quantity) : | 12 |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | -10 |
| Placement : | wall mount |
| OSI layer : | L3 static (L2+) |
| Processor | |
| Processor : | ARM Cortex A57, Quad-Core, 1,7 GHz |
| Display | |
| Display : | yes |
| Communication | |
| 3G support : | no |
| 4G/LTE support : | no |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Standards : | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Port Speed : | 1 Gb/s + 2,5 Gb/s + 10 Gb/s |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| RAID controller : | no |
| RJ-45 : | 18 |
| Interface : | LAN, WAN, SFP+, Wi-Fi, Bluetooth |
| RS-485 port : | no |
| RS-232 : | no |
| SFP+ : | 2 |
| Card reader | |
| MicroSD card support : | yes |
| Power supply | |
| Integrated battery : | no |
| Power type : | redundant |
| Input voltage (V) : | 100-240 (AC) |
| Power supply for PoE/PoC cameras : | yes |
| PoE support : | yes |
| Power consumption - typical (W) : | 532 |
| Input Voltage (V) : | 100 - 240 (AC) |
| Support | |
| SIM slot : | no |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 8600 |
| Dimensions : | 549 × 342 × 62 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NAAUBT1195
Code: NAOUBT1065
Code: UPSUBT0018
Code: CYSUBT0001
Code: SUPPORT-UI-01
Code: SUPPORT-UI-04
Code: SUPPORT-UI-02
Code: SUPPORT-UI-03
Code: NAGUBT0009
Code: NAAUBT1199
Code: PAKSAN1415
Code: WRNTUC0006