To send: 5 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |
Easy-to-deploy WiFi 6 coverage extender with a 5.3+ Gbps aggregate throughput rate.
The UniFi6 Extender (U6 Extender) is a portable, plug-and-play WiFi 6 access point that can easily and instantly broaden your home or office's wireless coverage. With its dual-band design and 5.3+ Gbps aggregate throughput rate, the U6 Extender delivers the strong, reliable connectivity needed to support even the most device-dense networks. Deploying this access point is as simple as plugging it in, and its compact frame allows you to strengthen your signal without cluttering your space or disrupting its aesthetic. The U6 Extender can be adopted to your network in a matter of minutes and centrally managed with either the UniFi Network web application or mobile app.
Features:
Managed with the UniFi Network application: Version 6.5.55 and later

Important: These requirements must be met to wirelessly adopt the U6 Extender!
SPECIFICATIONS
Wi-Fi standards: 802.11a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi 4, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6
Throughput rate: 4,8 Gbps (5 GHz), 573.5 Mbps (2,4 GHz)
Antenna: internal, gain 5 dBi (2,4 GHz), 6 dBi (5 GHz)
Wireless security: WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3)
Power method: universal AC input, 100-240 VAC, 0.3 A max., 50/60 Hz
Weight: 340 g (12 oz)
Dimensions: 169.7 x 112.2 x 77.6 mm (6.68 x 4.42 x 3.05")
Manual:
https://dl.ui.com/qig/u6-extender-eu
Datasheet:
https://dl.ui.com/ds/u6-extender-eu_ds.pdf
| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | UBIQUITI |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 50 |
| Min. operating temperature (°C) : | -10 |
| Placement : | adapter (enclosure plastic) |
| Data Rate (Mbps) : | 4800 (5 GHz), 573,5 (2,4 GHz) |
| Gain (dBi) : | 5 (2,4 GHz), 6 (5 GHz) |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| LAN : | no |
| Max. output power (dBm) : | 26 |
| Encryption : | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 100-240 (AC) |
| PoE support : | no |
| Power consumption - typical (W) : | 11 |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Weight (g) : | 340 |
| Weight (kg) : | 0.34 |
| Dimensions : | 169,7 × 112,2 × 77,6 mm |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | FCC, IC |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NAAUBT1131
Code: NAAUBT1136
Code: NAAUBT1142
Code: NAAUBT1141
Code: NAAUBT1151
Code: NAAUBT1162
Code: NAAUBT1180
Code: NAAUBT1131
Code: NAAUBT1136
Code: NAAUBT1142
Code: NAAUBT1141
Code: NAAUBT1151
Code: NAAUBT1162
Code: NAAUBT1180
Code: NAAUBT1131
Code: NAAUBT1136
Code: NAAUBT1142
Code: NAAUBT1141
Code: NAAUBT1151
Code: NAAUBT1162
Code: NAAUBT1180
Code: NAAUBT1131
Code: NAAUBT1136
Code: NAAUBT1142
Code: NAAUBT1141
Code: NAAUBT1151
Code: NAAUBT1162
Code: NAAUBT1180
Code: NAAZYX1069
Code: NARTPL1174
Code: NAATPL1112
Code: NAATPL1147