To send: 8 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | Not in stock | |

2K QHD, clear and sharp image every second
2560 × 1440 (Quad HD) resolution for display with much finer details. With 8× zoom function you can see further and capture every important detail.

Vivid full-color display even during dark nights
Unlike the black and white image of conventional cameras, the Tapo C320WS camera is equipped with a high-resolution and light sensor that captures a wider spectrum of colors even in very poor lighting conditions.

Clearer even under starlight
The high-sensitivity Starlight sensor captures higher quality image even in poor lighting conditions, so details don't get lost in shadows. The technology provides better visibility than conventional sensors.

Very loud audio alarm
You can activate the built-in siren for deterrent purposes. The audio alarm can also automatically work with various motion detections and activate when unauthorized activity is detected.

Two-way audio
With two-way audio you can communicate more conveniently. Handle everything necessary, for example with the postman, or communicate with visitors remotely through the integrated microphone and speaker.
IP66 – Design resistant even to very harsh weather
The camera is designed with waterproof microphone, speaker and O-ring seal for maximum protection against weather conditions. IP66 certification guarantees reliable operation in all weather conditions.
Special Tapo app
Live view, playback, saving video clips and configuration – all in one clear app. Download the Tapo app, turn on the camera and connect it following the simple guide in the app.
| Image sensor | 1/3" |
|---|---|
| Lens | Aperture: F/1.61 Focal length: 3.18 mm |
| Night vision | 850 nm IR LED up to 30 m |
| Resolution | 4 Mpx (2,560 × 1,440) |
| Frame rate | 15 fps |
| Video streaming | 4 Mpx |
| Video compression | H.264 |
| Audio communication | Two-way audio |
| Audio input and output | Built-in microphone and speaker |
| Wireless speed | 802.11b: 11 Mbps 802.11g: 54 Mbps 802.11n: 150 Mbps |
| Wireless security | WPA/WPA2-PSK |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Security | 128-bit AES encryption with SSL/TLS |
| Camera power | 3-meter power cable |
| Input trigger | Motion detection |
| Output notification | Push notifications |
| Certification | CE, NCC |
| System requirements | iOS 10+, Android 5.0+ |
| Button | Reset button |
| Indicator LED | System LED, 2× white spotlight LED |
| Adapter input | 100–240 V AC, 50/60 Hz, 0.3 A |
| Adapter output | 9.0 V / 0.6 A (DC power) |
| Dimensions | 142.3 × 103.4 × 64.3 mm |
| Package contents | Tapo C320WS Power adapter Mounting template Wall plugs and screws Waterproof gasket Waterproof cable accessories Quick setup guide |
| Operating temperature | –20 to +45 °C |
| Storage temperature | –20 to +60 °C |
| Operating humidity | 10–90% RH (non-condensing) |
| Storage humidity | 0–90% RH (non-condensing) |
| Brand | |
| Type specification : | Camera |
| Manufacturer : | TP-LINK |
| Technical specification | |
| PIR : | no |
| Outdoor use : | yes |
| Memory card slot : | yes |
| Video codecs : | H.264 |
| Videoanalytics : | no |
| WDR : | no |
| Connectivity | |
| Language of application : | Czech |
| Compatible applications : | Manufacturer application |
| Supported OS : | iOS |
| Supported OS : | Windows |
| Supported OS : | Android |
| Lens | |
| Lens type : | fixed |
| Zoom : | no |
| Multimedia | |
| Built-in microphone : | yes |
| Camera | |
| IP camera : | yes |
| Motor camera movement : | no |
| Motor zoom and autofocus : | no |
| Lens : | fixed |
| Camera illumination : | dual |
| PTZ control : | no |
| Video resolution (px) : | 2560 × 1440 |
| Output resolution (MPx) : | 4,0 |
| Camera type : | Bullet |
| Camera - Features | |
| Alarm : | light |
| Alarm : | sound |
| Detection : | motion |
| Motion detection : | yes |
| LED spotlight : | yes |
| Night vision : | hybrid |
| Notification : | mobile |
| Rotation : | no |
| Sound : | built-in microphone |
| Sound : | built-in speaker |
| Communication | |
| Wi-Fi : | yes |
| Wi-Fi Standard : | 802.11b/g/n |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz |
| Inputs and outputs | |
| Alarm in/out : | no |
| Audio in/out : | ne |
| Wired connection : | yes |
| RJ-45 : | 1 |
| Storage type : | Cloud |
| Power supply | |
| Powering : | into electrical outlet |
| PoE support : | no |
| Physical properties | |
| Color : | white - black |
| Dimensions : | 142,3 × 103,4 × 64,3 mm |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NAATPP0034
Code: KIPEZV1037
Code: KIPMOU1129
Code: KIPEZV1123