To send: 4 pcs
| Personal pickup at place | ||
|---|---|---|
| Teplice | Not in stock | |
| Ústí | In stock 1 pcs | |

Dead Wi-Fi Zone Killer
Deco E4 is the easiest way to guarantee a strong Wi-Fi signal in every corner of your home up to 370 m² (3-pack). Wireless connection and optional Ethernet backhaul work together to link Deco units and provide even higher network speeds and truly seamless coverage. Want more coverage? Simply add another Deco unit.
The system is suitable for various types of homes – ranch, multi-level house, or L-shaped house. It uses both 2.4 and 5GHz wireless connection with optional Ethernet backhaul for maximum performance.

Seamless Roaming with One Wi-Fi Name
TP-Link Mesh means that Deco units work together to create one unified network. Your phone or tablet automatically connects to the fastest Deco unit as you move around your home, creating a truly seamless Wi-Fi experience.
Unlike traditional solutions where you have to manually switch between different networks, Mesh technology ensures smooth connection without interruption.

No More Buffering
Network speed is three times faster than the previous generation of routers. With 802.11ac wireless technology, Deco has the ability to provide wireless connection for up to 100 devices simultaneously.
Band Speeds:
• 5 GHz: 867 Mbps
• 2.4 GHz: 300 Mbps
Network Capacity Usage Examples:
With one application, it's possible to connect up to 100 devices simultaneously, including high-speed downloading, IP camera streaming, 720P/1080P/4K streaming, web browsing, and smart home devices.

2-in-1 – Router and Access Point in One
Deco E4 brings maximum flexibility – it can function as a router to create a private Wi-Fi network or as an access point to extend an existing wired network. Easily customize your connection exactly according to your needs.

Robust Parental Controls
Simple, intuitive parental controls make it easy to keep kids safe when they're online. The system offers a comprehensive set of tools for managing internet access.

All Decos Can Work Together
Deco E4 is compatible with all other Deco models to create a Mesh network. Expand your Wi-Fi network coverage anytime by simply adding more Deco units.
You can use Deco E4 as the main unit with other models as satellites, or add E4 to an existing network with other Deco models. The system supports mixed configurations with models like Deco M5, M9 Plus, P7, M3W, and more.

Wi-Fi Made Simple and Worry-Free
Enjoy easy management, voice control, and full compatibility with all Deco models.

| Wi-Fi Standards |
Wi-Fi 5: IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Speeds |
AC1200: 5 GHz: 867 Mbps (802.11ac) 2.4 GHz: 300 Mbps (802.11n) |
| Wi-Fi Coverage |
3–4 Bedroom Homes (3-pack): TP-Link Mesh Technology Optional Ethernet Backhaul 2× Internal Antennas |
| Wi-Fi Capacity |
Medium: Dual-Band System MU-MIMO Technology Up to 100 Connected Devices |
| Operating Modes |
Router Mode Access Point Mode |
| Ethernet Ports |
2× 10/100 Mbps Ports *Per Deco Unit |
| Security |
Encryption: WPA-Personal, WPA2-Personal Network Security: SPI Firewall, Access Control Guest Network: 1× 5 GHz + 1× 2.4 GHz |
| Dimensions | 90.7 × 90.7 × 190 mm |
| Package Contents (3-pack) |
1× Deco E4R Unit + 2× Deco E4S Units 1× RJ45 Ethernet Cable 3× Power Adapters Quick Installation Guide |
| System Requirements |
Android 5.0 or later iOS 9.0 or later |
| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | TP-LINK |
| Technical specification | |
| PIR : | no |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | 0 |
| Data Rate (Mbps) : | 867 (5GHz), 300 (2,4GHz) |
| WDR : | no |
| Pack : | 3-pack |
| Display | |
| Display : | no |
| Multimedia | |
| Built-in microphone : | no |
| Camera | |
| Active deterrence : | ne |
| 24/7 color recording (yes/no) : | no |
| Motor zoom and autofocus : | no |
| Lens : | pevný |
| PoC Support : | no |
| Camera illumination : | infra |
| Video resolution (px) : | 2880 × 1620 |
| Output resolution (MPx) : | 5,0 |
| Technologie vysoké citlivosti v noci : | Starlight |
| Camera type : | Turret |
| High sensitivity at night (yes/no) : | yes |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | no |
| LAN : | yes |
| Standards : | 802.11a/b/g/n/ac |
| Operation mode : | AP, Range Extender, Router |
| Port Speed : | 100 Mb/s |
| Encryption : | WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi : | yes |
| Antenna | |
| Antenna type : | internal |
| Inputs and outputs | |
| Wired connection : | yes |
| RJ-45 : | 2 |
| Card reader | |
| Memory Card reader : | no |
| MicroSD card support : | no |
| Power supply | |
| Input voltage (V) : | 12 |
| PoE support : | no |
| Physical properties | |
| Color : | white - black |
| Depth (mm) : | 90.7 |
| Weight (kg) : | 0.17 |
| Dimensions : | 190,5 × 90,7 × 90,7 mm |
| Width (mm) : | 90.7 |
| Height (mm) : | 190.5 |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC, RoHS |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Code: NAATPP0001
Code: NAATPL1128
Code: NAAMKR1037
Code: NETH0043
Code: NAATPL1119